Torok
Torokgyulladás gyógyítása
A torokgyulladás gyógyítása függ a betegség típusától, a kórokozótól és páciens egyéni érzékenységétől.
A torokgyulladás gyógyítása
A torokgyulladás gyógyítása során figyelmebe kell venni a hazánkban is működő és érvényes szakmai protokollokat.
A torokgyulladás gyógyítása attól függ, hogy vírus vagy baktérium okozza a betegséget.
A torokgyulladás leggyakoribb fertőzéses megbetegedések közé tartozik. Többségüket, különösen felnőttkorban vírusok okozzák. A két típus megkülönböztethetőségének problémái miatt mindenhol a világon, így Magyarországon is az indokolatlan antibiotikum alkalmazás egyik legfontosabb területét jelenti a torokgyulladás gyógyítása.
A krónikus torokgyulladás leggyakoribb kórokozói az adenovírusok. A bakteriális felülfertőződés előfordulhat; a kórokozó baktériumok közül a legfontosabbak a Streptococcusok.
A diagnózis megállapítása torokgyulladás tünetei, a torokkép megtekintése, a nyaki régió tapintása alapján és a kórokozó, illetve antigénje kimutatásán alapul.
Amit mindig tudnunk kell a torokgyulladás gyógyítása kapcsán
Meg kell tudnunk különböztetni az egyes betegség típusokat, torokgyulladás különböző formáit a torokgyulladás gyógyítása során! A betegség okozója lehet vírus vagy baktérium és ez alapvetően meghatározza a terápiát. A legveszélyeseb kórokozó a Streptococcus pyogenes baktérium!
Az alábbi kórképeket kell a Streptococcus okozta torokgyulladástól a leggyakrabban elkülöníteni:
- mononucleosis infectiosa (Pfeiffer-féle mirigyláz)
- egyéb, virális torokgyulladás
- agranulocytosis talaján létrejövő torokgyulladás
Vírusos torokgyulladás gyógyítása
A torokgyulladásos esetek 70 %-ában a kórokozó vírusfertőzés. A leggyakoribb kórokozói az adenovírusok. Kevés kivétellel spontán gyógyuló betegség. A vírusos torokgyulladás gyógyítása csak tüneti terápiára korlátozódik. Tíz felnőtt közül, aki torokgyulladás betegségében szenved, csak egy-kettőnek van szüksége antibiotikumra!
Baktérium okozta torokgyulladás gyógyítása
A mindennapi gyakorlatban az egyetlen kórokozó, ami ellen antibiotikumot adunk, a Streptococcus pyogenes. Az egyébként spontán is gyógyuló fertőzés kezelésének célja a tünetek gyorsabb enyhítése, a ritka, korai gennyes szövődmények kialakulásának megakadályozása és a rheumás láz megelőzése.
Torokgyulladás gyógyítása során elsőként választandó gyógyszer a penicillin, 10 napos adagolással! A Streptococcus pyogenes okozta torokgyulladás gyógyítása 90-95 %-ban sikeres! Penicillin allergia esetén I. generációs cefalosporin vagy makrolid típusú antibiotikumot adunk a torokgyulladás gyógyítása során. Makrolid rezisztencia esetén a torokgyulladás gyógyítása clindamycin adagolása.
Tilos adni sulfonamid készítményeket és tetracyclineket!
Alternatív antibiotikumok akkor indokoltak a torokgyulladás gyógyítása során, ha:
- a beteg penicillinallergiás
- a penicillinkezelés sikertelen
- várhatóan rossz a beteg együttműködési készsége a torokgyulladás gyógyítása során, mely 10 napos
Torokgyulladás tüneti kezelése
A lázcsillapítás gyógyszeres lehetőségeiről bővebben a Lázcsillapító gyógyszerek menüpontban olvashat!
- lázcsillapítás , gyulladás kezelése gyógyszerekkel és fájdalomcsillapítás: elsősorban ibuprofen készítmény adandó, illetve paracetamol (acetaminofen)
- 12 évnél fiatalabb gyermeknek acetilszalicilsav adása nem ajánlott
- folyékony pépes étrend
- bő folyadékpótlás
- hányás és hányinger esetén hányáscsillapítás