Mandula
A mandula
A mandula egy speciális nyirokszerv, az immunrendszerünk egyik őrbástyája. A mandula nem magányos szerv, sőt akár párokat is alkot, úgymint az orrgarat mandula, szápjpadi mandula, nyelvgyöki mandula és a fülkürti mandula.
A mandula
A mandula (tonsilla) a nyirokszervek közül a csecsemőmirigyre, azaz a thymusra és a vakbél féregnyúlványára hasonlít; az őket felépítő hám eredetű szövetbe ágyazva helyezkednek el a nyiroksejtek.
A mandula a hám alatt felszínesen helyezkedik el. A mandula a felszínt borító hám és az alatta elhelyezkedő nyirokszövet együttese. A nyiroksejtek a bázist képző membránt szétzúzva a hámsejtek közé hatolnak.
A mandula hámjába fehérvérsejtek (limfociták) vándorolnak és a mandula sejtjeit széttolják. A mandula felszíne változó mértékben lehet tagolt, úgynevezett kripták jönnek létre, így a megnövelt felület növeli az antigénnel való találkozás esélyét, ami az immunválasz hatékonyságát növeli. A szájpadi mandulák erőseben tagoltak, mint a többi mandula (orrgarat, fülkürt, nyelvgyök).
Hány mandula van szervezetünkben?
Sokan azt hiszik, hogy a mandula csupán egyes szerv. A valóság az, hogy egynél több mandulánk van, sőt egyesek párban látják el a védő feladatukat! Összesen 4 féle mandula működik szervezetünkben és ebből 3 páros szervecske.
A mandula típusai:
- Orrgarat mandula (tonsilla pharyngea): egyedüli mandula
- Szájpadi mandula (tonsilla palatina): páros mandula
- Nyelvgyöki mandula (tonsilla lingualis): páros mandula
- Fülkürti mandula (tonsilla tubaria): páros mandula
Az orrgarat mandula az orrunk és garatunk közös üregébe lóg, úgy is szokás nevezni, "orr mandula". Csecsemőkorban nagyobb, így akadályozhatja a baba orron át történő légzését.
A szájpadi mandula, azaz mandulák párban ülnek a szájüregünkben, mégpedig a szájpadívek között. Amikor a hétköznapokban mandulagyulladással találkozunk, ezeket láthatjuk megduzzadva, esetleg gennyes tüszőkkel borítva.
A nyelvgyöki mandula, azaz mandulák a nyelvgyökön ülnek, kevésbé tagolt felületűek.
A fülkürti mandula, azaz mandulák a fülkürt, azaz a tuba auditiva nyílásán helyezkednek el.
Mi a mandula feladata?
A mandulák egy speciális védőkaput alkotnak az orrunk, szánk és garatunk körül. Ezt limfatikus garatgyűrűnek, vagy Waldeier-féle gyűrűnek nevezzük. Rendkívül fontos feladatot tölt be ez a mandula alkotta gyűrű. Ugyanis az orrunk, a szánk egy könnyű behatolási helyet jelent a kórokozóknak, idegen anyagoknak.
A fehérvérsejtek és az ellenanyagok, immunanyagok már a nyálunkban is megjelennek, de a garatgyűrű helyzeténél fogva, mint egy első vonalbeli katona védekezik; a szájon és orron át bekerülő kórokozókkal kapcsolatba kerülve megindítja az immunválaszt és az ellenanyag termelést.